Anasayfa » Yazılar » Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil modern hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Yabancı dil eski zamanlardan beri anadil yanında öğrenmek istedikleri ikinci bir dil olmuştur.

Tarih kitaplarında bazı liderlerin birkaç dil bildiklerini okuruz. O kişilere gıpta ile bakarız. İnsanların kendi dilleriyle kitap okuması, sosyal hayatlarında kendi dilleriyle konuşmak güzel bir şeydir.

Ben bir tarih öğretmeniyim. Ancak altı dil üzerinde çalıştım. Tarih öğrenimi yaparken dil öğrenme hevesine kapıldım. Bu diller hem eski hem de yeni dillerdi. Örneğin Latince ve Eski Yunanca öğrendim. Zaten batı dillerinden birini bilen bir insan diğerlerini kolayca öğrenebilir. Yabancı dil öğrenmeye başlarken ya okulda ya da bire bir özel ders alarak başlanmalı diye düşünüyorum. Daha fazla geliştirmek isteyen kendisi de bir şeyler yapabilir.

Yabancı dil öğrenirken kesinlikle sevdiğiniz bir konu üzerine yazılmış kaynak üzerinde çalışmalısınız. Hikâye, roman, magazin haberleri, tarih gibi alanlarda bu dille yazılmış kitapları okumaya çalışmalısınız. Bazı dil bilenler sözlük kullanımına karşıdırlar fakat ben bunu kabul etmiyorum. Yeri geldiğinde sözlük kullanılabilir.

Yabancı dili pekiştirmenin diğer bir yolu da öğrenmek istediğimiz dilin konuşulduğu ülkede az da olsa zaman geçirmektir. Burada öğrendiğiniz dili konuşan kişilerle birlikte vakit geçirdiğinizde kulak dolgunluğu olacaktır.

Bugüne kadar eğitim sistemimizde de 7-8 yıl yabancı dil eğitimi veriliyor. Fakat öğrenciler istenilen düzeyde öğrenemiyor. Bunun çeşitli nedenleri var, ilki teorik öğretim yanında pratik eğitime pek önem verilmiyor. Bu pratik eğitimin özel derslerle de olsa alınabilir. Yabancı dilin önemini öğrencilerimize aşılamamız gereklidir. Yeni bir işe başlarken kaç dil bildiğiniz soruluyor. Hatta iki veya üç dil tercih sebebi oluyor. Özellikle teknik branşlarda bir yabancı dil bilmek çok önemlidir. Onun için eğitim hayatımızda yabancı dili öğretmek için her yolu denemeliyiz.

Mustafa ERGÜT