Anasayfa » Yazılar » Özel Ders Ne Zaman Alınabilir?
Özel Ders Ne Zaman Alınabilir?

Özel Ders Ne Zaman Alınabilir?

Devlet okullarında yıllarca çalışmış bir öğretmenim. Son birkaç yıldır dershanelerde öğretmenlik yapıyorum. Dershanemiz Bakırköy’de butik dershane sistemiyle hizmet vermektedir. Daha önce kitlesel dershanelerde de çalıştım. Ancak kitlesel dershanelerde özel dersler için gerekli zaman bulunamıyor.
Özel dersin bir öğrencinin yetişmesinde çok önemli olduğu gerçeğinden kaçamayız.
Grup derslerinde öğretmen ne kadar çabalarsa çabalasın bazı öğrenciler başarısız oluyor. Bazı öğrenciler öğretmenin dersi güzel anlattığını, örnekler verdiğini ,çeşitli öğretim metodları kullanarak büyük özveride bulunduğunu söylüyor. Fakat sınıf arkadaşları konuyu iyi anladığında anlamayan öğrenci bunu söyleyemediğini dile getiriyor.
Bu durumda olan öğrenci birebir yani özel derse katılınca durum değişiyor. Açık ve net olarak söylemek gerekirse dersi daha iyi anladığını söylüyor. Grup dersinde anlamadığı kısımları özel derslerde öğretmenine rahatça sorabiliyor ve öğretmen tekrar ediyor.
Şunu net olarak söylemek istiyorum ki özel ders bazı öğrencilerde başarıyı çok yükseltiyor. Özel derse ne zaman ihtiyaç duyulsa o zaman alınmalıdır. Grup derslerinde başarılı olamayan öğrenciler özel derse yönlendirilmelidir.
Benim tecrübelerimden yola çıkarak şunu söylemeliyim ki öğrencilerin çoğu özel ders sisteminde çok başarılı oluyor ve bunun faydasını çok kısa bir sürede görüyor.
Mustafa ERGÜT