Anasayfa » Yazılar » Öğrencilerin Özel Dersten Faydalanması İçin Yapmaları Gerekenler
Öğrencilerin Özel Dersten Faydalanması İçin Yapmaları Gerekenler

Öğrencilerin Özel Dersten Faydalanması İçin Yapmaları Gerekenler

Bir öğrencinin özel ders almasının en önemli sebebi nedir?
Öğrencinin herhangi bir derste, herhangi bir konuda kendisini yeterli görmemesi ve anlamadığı yerlerin çokluğu fikrine kapılmasıdır. Düşük olan başarısını yükseltme veya tam öğrenme olgunluğuna ulaşma çabasıdır.
Özel dersin verimliliği açısından derse gelmeden önce öğrencinin ders öncesi bir ön hazırlık yapması gerekmektedir. Bunu sadece ders çalışma veya derse hazırlıklı olarak başlama anlamında söylemiyorum. Öğrencinin özel ders alacağı ders veya konu hakkında önce kendisini tartması gerekir. Konunun hangi kısım ve özelliklerini anlayıp anlamadığını, hangi bölümlerin uygulama ve analiz kısımlarında zorlandığını, hangi örnek türlerinde güçlük çektiğini,kavram ve özellikleri hangi tarz uygulamalarda belirli bir mantık çerçevesine oturtup oturtamadığını öğrencinin tespit ederek derse katılması ,özel dersin işleyişini ve öğretmenin kullanacağı metotları kısa zamanda kararlaştırmasını kolaylaştırır. Aksi takdirde özel dersin büyük bir zaman dilimi yukarıda saydığımız aksaklıkları belirlemesi için kullanılacaktır.
Özel ders almak istediği konu ile ilgili öğrencinin ders öncesinde çözmüş olduğu sorularda karşısına çıkan yanlış veya hiç yapılamamış örneklerin mümkünse renkli kalemlerle işaretlenmiş olması da yine dersin hızını olumlu yönde etkileyen faktörlerden biridir.
Son olarak öğrencinin mental olarak da kendisini hazır hissetmesi gerekir. Derse veya konuya karşı olan ön yargılar ve isteksizlik, öğrencinin özel derste kazanacaklarını psikolojik olarak da önceden götürmüş olur.
Bütün ön yargılarınızı bir kenara atıp kendinizi öğretmeninizin uzman kollarına atın!!!
Mete YİĞİT