Anasayfa » Yazılar » insan okudukça
insan okudukça

insan okudukça

Kitap, gazete, dergi… Okunacak her şey… Sabırla mı zevkle mi? Neden sabırla okuyalım ki zevkle okumak varken.

Hedeflerimizi doğru belirleyip zamanımızı iyi değerlendirip okuduklarımızı menfaatimize kullanmak neden mümkün olmasın. Hem de zevkle ve mutlu olarak. Tabi bunun yolu doğru kitap seçiminden geçiyor ya da ilgi alanımıza uygun yazıları okumaktan…

Öğrencilerin en çok dillendirdiği şeydir, ben öğretmenimin anne-babamın önerdiği kitabı okumaya mecbur değilim, ifadeleri… Öğretmenin ailenin önerdiği kitaplar eminim çok faydalıdır. Belki de milli ve manevi çıkarlarımıza da uygundur. Ancak her çocuk bir değildir. Aileler ve öğretmenler öğrencileri iyi tanımalı ve onların her birine uygun konuda ve seviyede kitaplar vermelidir.

Nefret ettirmeden, sevdirerek ve kendi kendine kitap okuma beğenisi oluşacak şekilde kitaplarla okumaya başlatmalıyız onları. Kendimiz düşünüp, bu doğrudur o zaman çocuğum da bunu okumalı, demeden günceli ve geleceği kapsayan eserler seçmeliyiz. Çoğu zaman da seçimi öğrenciye bırakmalıyız.

İnsan okudukça…

Ne güzel bir ifade ve yoruma açık bir durum. Okumanın güzelliğini yakalayan öğrenciler kimsenin etkisinde olmadan ve kendi isteğiyle bu hazzı yaşamaya devam edecektir.

Türkçe Zümresi