Anasayfa » Yazılar » Fizik Bölümünden Mezun Olanlar Nerede Çalışabilir?
Fizik Bölümünden Mezun Olanlar Nerede Çalışabilir?

Fizik Bölümünden Mezun Olanlar Nerede Çalışabilir?

Fizik temel bilimlerdendir. Dolayısı ile fizik bölümünden mezun olanların çok fazla iş sahasının olması için bulunduğu ülkenin üretim ve ar-ge faaliyetlerine öncelik veren bir ülke olması gerekmektedir.

Almanya, Japonya, Amerika v.b ülkelerde üretim ve yeni ürünler geliştirme yoğun olduğu için Fizik v.b gibi temel bilim alanlarından mezun olanlar iş bulabilmekte ve yüksek gelir grubundan olmaktadır.

Türkiye gibi ülkelerde ise üretimden çok montaj sanayisinin ve ticaretin yoğun olmasından dolayı çok fazla imkan bulunmamakta ve alternatif alanlarda işler yapmaktadırlar. Geleceğin neler getireceği bilinmemekte ve geleceğin üretim ülkesi olmasını temenni ederek buna hazırlıklı gençlik yetiştirmeliyiz.

Fizik bölümünden mezun olanlar üniversitede araştırmacı olarak kalabilmektedir. ASELSAN ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da araştırmacı olarak çalışabilmekte ve değişik holding veya şirketlerin ar-ge sinde çalışabilmektedir.

Telekomünikasyon alanında özellikle elektromanyetik dalgalar üzerinde çalışabilirler. Fizikçilerin çoğu katıhal fiziği alanında çalışmaktadır. Elektroniğin ve bilişim sisteminin temeli budur. Nükleer enerji alanında santrallerde de çalışma imkanları vardır. Silah sanayinde, lazer teknolojisinin kullanıldığı alanlarda (tıp sanayi v.b) çalışabilirler.

Sağlık fiziği alanında hastanelerde sağlık fiziği çalışanı bulunmak zorundadır. Bu yüzden bu alanda da çalışabilirler. Optik alanında ve okullarda öğretmen olarak da çalışabilirler.

Fizik alt dalları yoğun olduğundan genelde çalışanlar alt dallara yoğunlaşanlardan seçilmektedir. Gelecek sizin elinizde seçim sizin…

Gökçe GÜRDAL