Anasayfa » Genel » Eğitim Koçluğu
Eğitim Koçluğu

Eğitim Koçluğu

Bir’e Bir Özel Ders’in Faydaları

En büyük ve en önemli faydası bir’e bir olmasıdır.

Okullarda ve kitlesel dershanelerde öğretmenler her öğrenciyle tek tek ilgilenememekte. Bu ne zaman açısından ne de koşullarca mümkün değildir. Ama bir’e bir olması öğretmenin öğrenciyle en ince ayrıntısına kadar ilgilenmesi ve onlara müdahale etmesi daha kolaydır.

Sınıf derslerinde, özellikle kalabalık sınıflarda öğrencilerin dersteki dikkatinin dağılması, dersten kopma ihtimali daha yüksektir. Özel derste ise bu mümkün olmaz. Çünkü öğrenci öğretmeniyle baş başadır. Bütün konsantrasyonunu derse verir. Böylelikle dikkatinin dağılması minimum seviyelere inmektedir.

Her öğrencinin ders anlama ve algılama durumu birbirinden farklıdır.Öğretmen öğrencinin  ders anlama yöntemine göre dersi işler. Bu durumun öğretmen – öğrenci ilişkilerinde büyük olumlu rolü vardır.

Bir diğer özelliği ise öğrencinin dersi anlamadan geçilmemesidir. Öğrenciyi de aynı zamanda sistemli ders çalışmaya yönlendirir. Rahatlıkla ödevlerin kontrol edilmesiyle de öğrencilere sorumluluk duygusu aşılanmış olur.

Öğrencinin kalabalıkta soramadığı sorularını rahatlıkla sormasına yardımcı olur. Böylelikle öğrenci dersi anlar, hem de sorularıyla konuyu pekiştirmiş olur. Bu durumda öğrencinin başarıya ulaşmasını kaçınılmaz kılar.